Naši studenti v Dukovanech

Naši studenti v Dukovanech

Dne 2. 2. 2018 navštívili dva z našich studentů David a Filip Řádovi jadernou elektrárnu Dukovany. David se již delší dobu zabývá konstrukcí dozimetru a již má zkušenosti se dvěma vzájemně odlišnými zapojeními. Tyto aktivity našeho studenta zaujaly i pracovníky ČEZu, kteří mu nabídli krátkou stáž na pracovišti, kde se měřením ionizujícího záření zabývají profesionálně.

A tak se stalo, že si kluci otestovali zabezpečení jaderné elektrárny, kdy se zhruba hodinu dostávali přes všechny kontroly, které je zbavily všech kovových předmětů a vybavily identifikačními kartičkami, dozimetry, speciálním oblečením a návleky. Po těchto procedurách se podívali do strojovny. Kolik lidí mělo možnost uvidět technologii jaderné elektrárny na vlastní oči? A pak už následovalo to, co Davida zajímalo nejvíce: Návštěva kalibrační laboratoře ionizujícího záření, ve které si mohl svoje „udělátka“ přeměřit na přístrojích, o jejichž přesnost se opírá bezpečnostní prestiž české jaderné energetiky. Závěr exkurze byl završen návštěvou informačního centra v doprovodu průvodce se zajímavým výkladem.

Jsem rád, že se podařilo odměnit Davidovu píli dalšími zkušenostmi z oboru, o který se tak zajímá. Zde je nutno poděkovat všem pracovníkům ČEZu, kteří tuto návštěvu na prvoligovém pracovišti umožnili; jmenovitě paní Lindě Navrátilové, která exkurzi vyjednala a panu Petru Pokornému, který byl pozorným průvodcem a ochotným předavatelem praktických zkušeností.

Ladislav Kotrba

Za obsah je zodpovědný: Ján Šedo

↑ Nahoru

Partneři školy

Kraj Vysočina
Robert Bosch GmbH
Skupina čez
P-TECH
Profesia
ICOM transport a.s.
České dráhy
Del a.s.
TKZ Polná
Motorpal
oeza
festo
cz loko
Automotive Lighting
Denwel
Eberhard
Kronospan

Zřizovatel