NAŠE ISLANDSKÉ VZPOMÍNKY

NAŠE ISLANDSKÉ VZPOMÍNKY

 

Minulý školní rok se 17 studentů a vyučujících naší školy z pracoviště Polenská a Legionářů zúčastnilo projektu spolupráce s islandskou technickou školou v Reykjavíku.

Spolupráce byla zaměřena na porovnání energetiky Islandu a ČR. Studenti elektrotechnických oborů školy měli mimořádnou příležitost k rozšíření svých odborných znalostí.

Celý projekt byl financován z Fondů EHP a skládal se ze 2 částí – v České republice a na Islandu. V České republice jsme pro islandskou skupinu připravili bohatý program. S technologií výroby elektřiny jsme se seznamovali na exkurzích v uhelné elektrárně Ledvice, jaderné elektrárně Dukovany a vodní elektrárně Dalešice. Navštívili jsme také „Svět techniky“ a železárny v Dolních Vítkovicích. Prezentace ve škole byly zaměřené na elektromobilitu a přechod na nízkoemisní energetiku.

V 15denním pobytu na Islandu jsme navštívili geotermální elektrárnu HELLISHEIÐARVIRKJUN, která dodává elektrickou energii a teplou vodu do Reykjavíku a její odhadovaný výkon je kolem 303 MW. Elektrárna používá 50 studní pro extrakci horké vody a nejhlubší studna má 2200 m.

Seznámili jsme se s progresivní technologií CARBFIX, která ukládá oxid uhličitý do čediče pod povrchem země a má velký potenciál do budoucna.

Zajímavé přednášky s následnými diskusemi měl i ministr životního prostředí Islandu pan Guðlaugur Þór Þórðarsson a univerzitní profesor Dr Þröstur Þorsteinsson. Věnovali se problematice životního prostředí a udržitelné energie na Islandu.

V rámci programu jsme navštívili také geotermální oblast Krýsuvík s mostem mezi kontinenty – tj. místo kde se dotýkají litosférické desky, které se od sebe postupně vzdalují a díky tomu je možné, využívat geotermální energii.

Geotermální aktivitu jsme měli možnost vyzkoušet na vlastní kůži při koupání v jezeře, kde se teplota pohybovala kolem 5 °C, ale v místech, kde byly horké prameny měla voda až 100°C.

Pochopili jsme, že Island vyrábí elektrickou energii především z vodní a geotermální energie. Je kladen velký důraz na zachování životního prostředí a rázu krajiny.

V rámci programu jsme navštívili Modrou lagunu, Golden Circle, Národní muzeum Islandu, Vestmanské ostrovy, vodopád Gullfoss a další přírodní památky.

Náš student Dominik Máca měl jedinečnou příležitost si zahrát na místní varhany v největším kostele na Islandu Hallgrímskirkja church.

„Ohromně jsem si to užil,“ svěřil se Vojta z oboru elektrotechnika.

Podobně okomentovali projekt i ostatní účastníci. Získali nové informace, poznali islandskou kulturu a procvičili si angličtinu v každodenních situacích se svými vrstevníky. S některými zůstávají nadále v kontaktu na sociálních sítích.

 

Za obsah je zodpovědný: Ján Šedo

↑ Nahoru

Partneři školy

Kraj Vysočina
Robert Bosch GmbH
Svět energie
Skupina čez
P-TECH
Profesia
ICOM transport a.s.
České dráhy
Del a.s.
Škoda Auto
Mercedes-Benz
ICE Industrial Services
Kariéra Hettich
Hettich
TKZ Polná
Motorpal
oeza
festo
cz loko
Automotive Lighting
Denwel
Eberhard
Kronospan

Zřizovatel