Kraj Vysočina realizuje projekt s názvem „Od myšlenky k výrobku“ (reg. číslo CZ.1.11/3.4.00/27.01345, schválený v rámci ROP Jihovýchod), jehož cílem je modernizace vybavení šesti technických středních škol.

Projekt je spolufinancován z prostředků ROP Jihovýchod (ve výši 48,7 milionu korun), Kraje Vysočina a zapojených středních škol (celkem 8,6 milionu korun).

Přínos projektu – nové vybavení pro šest středních škol ve čtyřech městech na Vysočině, které plní funkci regionálních technicky zaměřených vzdělávacích center. Zapojeny jsou tyto školy:

  • Střední průmyslová škola Jihlava
  • Střední škola technická Jihlava
  • Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Pelhřimov
  • Střední průmyslová škola Třebíč
  • Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou
  • Střední škola technická Žďár nad Sázavou

Vybavení výrazně zlepší podmínky pro přípravu učňů a studentů strojírenských a elektrotechnických oborů na praxi ve firmách a usnadní zapracování po nástupu do zaměstnání. Konkrétně zlepší přípravu žáků od projektování a konstrukce prototypů přes simulaci výroby produktů díky pořízení čtyř 3D scannerů, tří 3D tiskáren, sedmi klasických soustruhů, sedmi klasických frézek, čtyř CNC soustruhů a tří robotických pracovišť. Rovněž bude pořízen související software a příslušenství a budou zaškoleni učitelé. Projekt navazuje na předchozí systémovou podporu kraje a soustřeďuje se na pořízení základního zařízení s tím, že zapracování žáků na konkrétních strojích a praxe ve vyšších ročnících proběhne ve firmách.

Dvě první z výše uvedených škol po slučování škol v Kraji Vysočina v roce 2014 dnes představují dvě samostatná pracoviště Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava – pracoviště Legionářů (propagace projektu na původních stránkách školy) a pracoviště Polenská. Současná škola v rámci projektu Od myšlenky k výrobku, zlepšuje podmínky přípravy žáků pro praxi. Na pracovišti Legionářů se mohou žáci učit pracovat na profesionálních zařízeních - 3D scanneru a 3D tiskárně. Toto vybavení bude používáno převážně ve vyšších ročnících oboru strojírenství – nejvíce v předmětech Kontrola a měření (skenování dílů), CAD systémy (3D tisk modelů) a CNC programování (skenování dílů).

3D skener

3D tiskárna

Dále na pracovišti Legionářů přibyla robotická pracoviště – robot a řídicí systém a měřící pracoviště. Tato pracoviště budou sloužit oboru elektrotechnika  ve 3. a 4. ročníku pro výuku průmyslové informatiky, praxe a také předmětu SIZ - silnoproudá zařízení.

Robot

Dvojice robotů

Pracoviště Polenská se může nově pochlubit CNC frézkou a CNC soustruhem.

CNC frézka

CNC soustruh

Informace o projektu na stránkách Kraje Vysočina zde.

Za obsah je zodpovědný: Ján Šedo

↑ Nahoru

Partneři školy

Kraj Vysočina
Robert Bosch GmbH
Svět energie
Skupina čez
P-TECH
Profesia
ICOM transport a.s.
České dráhy
Del a.s.
Škoda Auto
Mercedes-Benz
ICE Industrial Services
Kariéra Hettich
Hettich
TKZ Polná
Motorpal
oeza
festo
cz loko
Automotive Lighting
Denwel
Eberhard
Kronospan

Zřizovatel