Logo

Aktuality

Sportujeme s VŠPJ

Přidáno 16. 5. 2019

Kalendář


Webové stránky podpořil
Kraj Vysočina - Fond Vysočiny

 

Vítězství v Mnichově

V MNICHOVĚ TO ROBOTICKÁ VOZÍTKA NAŠICH STUDENTŮ VYHRÁLA!!!

Konec týdne od 7. 6 do 9. 6. 2018 byl pro dva z našich studentů FILIPA MASÁRA a ONDRU MANA opravdu výjimečný. Odjeli soutěžit s robotickými vozítky ASURO, které si během školního roku postavili a naprogramovali, do DLR (německého střediska pro letectví a kosmonautiku) v Mnichově. Zde se tento náš tým utkal se třemi dalšími týmy o to, které z vozítek dojede přesněji ze vzdálenosti 5m na střed terče. Smůla se lepila na paty všem týmům stejně, a tak rozhodla propracovanost našeho řešení. Ondrovo a Filipovo vozítko bylo nejblíže středu a kluci se stali vítězi.

Odměnou pro všechny byla prohlídka objektu, ve kterém se soutěž konala. Kdo by nechtěl vidět německé středisko pro řízení kosmických letů? Projít si sály, které se podobají těm, které známe z televize třeba z misí Apollo? Tyhle jsou jenom trochu modernější a jsou celkem čtyři. Z jednoho komunikují operátoři se stanicí ISS a druhý slouží ostatním evropským vesmírným projektům.  Zbývající dva jsou záložní. Nic se nesmí pokazit, a kdyby náhodou, tak se jenom přeběhne kousek vedle a řízení pokračuje. Každý den zde není nouze o výjimečné a vzrušující zážitky. Hoši se stali svědky toho, jak raketa Sojuz MS-09 dopravila na ISS tři členy Expedice 56. Měli možnost sledovat v přímém přenosu komunikaci střediska z posádkou, jak se raketa nadokovala na ISS a posádka se přesouvala z rakety do orbitální laboratoře.

Vedle řídícího střediska je v objektu umístěn ještě zmenšený model ISS a modul Columbus . Ten je ve skutečné velikosti. Tuto část ISS Evropská kosmická agentura vlastní z 51%. „Moc místa uvnitř není“, poreferovali kluci. A tímto výčet zajímavostí nekončí. K vidění byla ještě robotická ruka pro vytváření umělé gravitace, futurologicky vyhlížející auto s autonomním řízením a místnost bez elektromagnetického signálu, ve které se kalibrují velmi přesné antény a další a další vědecká pracoviště.

Druhý den navštívili naši soutěžící technické muzeum v Mnichově. Zde si prohlédli expozici věnované historii počítačů, mikroelektroniky a matematiky. Rozdíl mezi rozměry a výkony dříve a nyní je neuvěřitelný. Z vyšších pater muzea byl i pěkný výhled na město.  I zde bylo mnoho zajímavostí, a tak zde hoši strávili celé den. Domů se pak vraceli nadšeni s hlavou plnou zážitků.

Filipovi i Ondrovi blahopřejeme. Vzhledem k tomu, že se jedná o studenty prvního ročníku, zároveň doufáme, že tento soutěžní úspěch nebude jejich posledním a že se stanou hlavními hrdiny mnoha podobných příspěvků.

Ladislav Kotrba   
Foto -FB,

celé fotoalbum zde

 


Přidáno 21. 6. 2018

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru


Partneři školy
  • Kraj VysočinaRobert Bosch GmbHSkupina čez
  • ProfesiaICOM transport a.s.České dráhy
  • Del a.s.cz lokofesto
  • oezaAutomotive LightingDenwel
  • Kronospan
Kontakty
Pracoviště Legionářů 3
 tř. Legionářů 3, 586 01 Jihlava
 +420 567 574 611
 info@ssptaji.cz
Pracoviště Polenská 2
 Polenská 2, 586 01 Jihlava
 +420 567 584 306
wackova@ssptaji.cz
Pracoviště Školní 1a
 Školní 1a, 586 01 Jihlava
 +420 567 587 011
 panacek@ssptaji.cz